Tradycyjny pochówek czy kremacja?

Pogrzeb bliskiej osoby to niewątpliwie bardzo trudne doświadczenie. Rodzina zmarłego staje wtedy przed wyborem formy pochówku. Jeżeli nie wie jakiego pogrzebu życzył sobie krewny, to musi zdecydować pomiędzy tradycyjnym pogrzebem a kremacją. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Z czym wiąże się pochówek tradycyjny?

Tradycyjny pogrzeb to wciąż najczęściej organizowana forma pochówku w Polsce. Może mieć on charakter religijny lub świecki. Związane z nim usługi pogrzebowe obejmują: wystawienie ciała zmarłego w kaplicy, ceremonię pogrzebową oraz odprowadzenie zmarłej osoby na cmentarz.

pogrzeb tradycyjny czy kremacja

Popularność tradycyjnego pogrzebu w naszym kraju związana jest z historią oraz faktem, że większość obywateli deklaruje przynależność do wiary chrześcijańskiej. Jest to pochówek preferowany przez kościół katolicki. Tradycyjny pogrzeb wiąże się z dość wysokimi kosztami. Należy opłacić nie tylko wszystkie usługi pogrzebowe, ale także w przypadku ceremonii religijnej, usługi księdza. Po pogrzebie przyjęło się także stawianie osobie zmarłej dużego, wyrazistego nagrobka.

Na czym polega kremacja?

Kremacja to forma pogrzebu polegająca na spaleniu ciała zmarłego. W pierwszym etapie w krematorium rodzina może pożegnać zmarłą osobę. Sam proces kremacji trwa zwykle dwie godziny. Następnie prochy umieszczane są w urnie. Drugi etap pogrzebu ma miejsce na cmentarzu. W przypadku ceremonii religijnej odbywa się najpierw nabożeństwo, następnie urna składana jest do grobu.

Zaletą kremacji są przede wszystkim niższe koszty. Ponadto jest to forma pochówku przyjazna środowisku, gdyż pozwala zaoszczędzić miejsce na cmentarzach. W Polsce z roku na rok przybywa zwolenników kremacji i to pomimo negatywnych skojarzeń z trudną historią naszego kraju. Usługi pogrzebowe związane ze spopielenie zwłok są oferowane przez coraz większą liczbę zakładów pogrzebowych np. Eden z Lublina (tutaj). Zastanawiając się nad formą pogrzebu zmarłej bliskiej osoby warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

3 komentarze do “Tradycyjny pochówek czy kremacja?”

Dodaj komentarz