Organizacja pogrzebu w Łodzi

Niemal siedemsettysięczna Łódź burzliwy rozwój demograficzny ma już za sobą. Liczbą mieszkańców ustępuje wprawdzie tylko Warszawie i Krakowowi, ale w strukturze wiekowej nie sposób nie zauważyć przewagi osób starszych – ponad 200 tysięcy mieszkańców to osoby w wieku 60+.

Łódź nieco historii i teraźniejszość

Dzieje miasta nierozerwalnie kojarzą się z przemysłem dziewiarskim. Rozsławiona przez Reymonta przemysłowa Łódź jest już jednak przeszłością. Dzisiaj miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, akademickim, a główne gałęzie przemysłu związane są z logistyką oraz nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Nie ma już także filmowej potęgi miasta – w miejsce zasłużonej Wytwórni Filmów Fabularnych powstało kilka spółek filmowych, a w dawnej siedzibie WFF jest dzisiaj hotel.

Ze względu na strukturę demograficzną jednym z ważniejszych zadań władz miasta jest zapewnienie grupie 60+ dostępu do wszystkich usług, które poprawiają jakość życia osób w wieku poprodukcyjnym. Nie jest to łatwe, przede wszystkim ze względu na liczebność tej grupy. Niestety, wśród tych usług niezbędne okazują się także usługi pogrzebowe. Każdego dnia kilka, a nawet kilkanaście rodzin wybiera zakład pogrzebowy, który ma być wykonawcą zlecenia organizacji pochówku osoby im bliskiej.

organizacja pogrzebu

Łódzkie cmentarze

Pogrzeby w Łodzi organizuje się głównie na trzech cmentarzach komunalnych będących w zarządzie miasta:
• 12-hektarowy cmentarz „Doły” – zespół kilku dawnych cmentarzy różnych wyznań,
• Cmentarz „Szczecińska” – istniejący od 1988 w pobliżu cmentarza katolickiego p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy dokonuje pochówków jedynie na miejscach zarezerwowanych oraz odzyskanych grobów nieopłaconych,
• Nekropolia „Zarzew” – czynna od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku dokonuje pochówków jedynie w rezerwach i miejscach odzyskanych; sąsiaduje z cmentarzem parafialnym św. Anny.

Wszystkie cmentarze komunalne mają obowiązek udostępnić miejsca grzebalne niezależnie od światopoglądu czy wyznania zmarłego oraz typu uroczystości pogrzebowej. Więcej informacji o łódzkich cmentarzach oraz świadczonych na nich usługach pogrzebowych można znaleźć pod adresem https://funer.com.pl/szukaj,Łódź,20,1,1.html.

Ile kosztuje pogrzeb w Łodzi?

Wybierając zakład pogrzebowy często bierzemy pod uwagę kwestie finansowe. Porównując oferty zakładów warto wiedzieć, jakie wartości porównywać – które usługi są konieczne, a które jedynie dodatkowo wzbogacają ceremonię pogrzebową. W celu dokonania optymalnego wyboru porównajmy oferty w zakresie:
1. Transportu zwłok,
2. Przygotowania ciała do pochówku,
3. Kosztów wynajęcia chłodni,
4. Ceny zakupu akcesoriów pogrzebowych, w tym trumny lub urny,
5. Odkrycia i zakrycia grobu,
6. Kremacji.

Dodatkowo warto sprawdzić każdy zakład pogrzebowy pod względem ceny oprawy medialnej i muzycznej, nekrologów, kwiatów, transportu żałobników, pomocy przy załatwianiu formalności, form i elastyczności zapłaty za usługę.

2 komentarze do “Organizacja pogrzebu w Łodzi”

Dodaj komentarz