Ekshumacja – co trzeba o niej wiedzieć?

Ekshumacja jest procesem bardzo skomplikowanym, który polega na przenoszeniu szczątek z jednego grobu, do drugiego. Prawo zezwala na przenoszenie zwłok tylko w określonym czasie, a ponadto o ekshumacje mogą ubiegać się wyłącznie osoby spokrewnione (z pewnymi wyjątkami). 

Ekshumacja jest więc procesem, który wymaga odpowiedniego sprzętu, znajomości prawa i ludzi, którzy wykonają to zadanie z należytym szacunkiem. 

W jakich sytuacjach najczęściej wykonuje się ekshumacje? 

  • Rodzina pragnie przenieść ciało lub szczątki bliżej ich miejsca zamieszkania, 
  • na wniosek odpowiednich służb, 
  • jeśli cmentarz ma zostać zlikwidowany.

Oczywiście powodów może być więcej, wymienione powyżej stanowią jednak najczęstszy powód, przez który dochodzi do takiego procesu. 

Ekshumacja a stan zwłok


Przenoszenie ciała zależne jest również od stanu rozkładu. Inne procedury stosuje się wypadku, kiedy ciało w grobie jest powyżej 20 lat, a inne kiedy zwłoki nie uległy jeszcze mineralizacji. W takiej sytuacji stosuje się trumnę lub skrzynkę ekshumacyjną. Odpowiedni zakład powinien posiadać wszystkie niezbędne akcesoria, które zagwarantują bezpieczne przeniesienie ciała lub szczątek. O ekshumacji i procedurach na ten temat można przeczytać więcej na stronie https://ekshumacje.eu/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
2 lat temu

Wszystko się zgadza. Ekshumacja nie jest prostym procesem, wymaga ona bardzo dużej znajomości przepisów. Dlatego dobrze, aby zakład, który wykonuje taką usługę miał doświadczenie. Bardzo trafny artykuł.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x