Ekshumacja – co trzeba o niej wiedzieć?

Ekshumacja jest procesem bardzo skomplikowanym, który polega na przenoszeniu szczątek z jednego grobu, do drugiego. Prawo zezwala na przenoszenie zwłok tylko w określonym czasie, a ponadto o ekshumacje mogą ubiegać się wyłącznie osoby spokrewnione (z pewnymi wyjątkami). 

Ekshumacja jest więc procesem, który wymaga odpowiedniego sprzętu, znajomości prawa i ludzi, którzy wykonają to zadanie z należytym szacunkiem. 

W jakich sytuacjach najczęściej wykonuje się ekshumacje? 

  • Rodzina pragnie przenieść ciało lub szczątki bliżej ich miejsca zamieszkania, 
  • na wniosek odpowiednich służb, 
  • jeśli cmentarz ma zostać zlikwidowany.

Oczywiście powodów może być więcej, wymienione powyżej stanowią jednak najczęstszy powód, przez który dochodzi do takiego procesu. 

Ekshumacja a stan zwłok


Przenoszenie ciała zależne jest również od stanu rozkładu. Inne procedury stosuje się wypadku, kiedy ciało w grobie jest powyżej 20 lat, a inne kiedy zwłoki nie uległy jeszcze mineralizacji. W takiej sytuacji stosuje się trumnę lub skrzynkę ekshumacyjną. Odpowiedni zakład powinien posiadać wszystkie niezbędne akcesoria, które zagwarantują bezpieczne przeniesienie ciała lub szczątek. O ekshumacji i procedurach na ten temat można przeczytać więcej na stronie https://ekshumacje.eu/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
11 miesięcy temu

Wszystko się zgadza. Ekshumacja nie jest prostym procesem, wymaga ona bardzo dużej znajomości przepisów. Dlatego dobrze, aby zakład, który wykonuje taką usługę miał doświadczenie. Bardzo trafny artykuł.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x