Pomoc w organizacji pogrzebu

Istniejące w każdym mieście zakłady pogrzebowe oferują klientom coraz więcej usług. Oczywiście te najbardziej podstawowe z nich dotyczą zrealizowania formalności tuż po śmierci – nie zawsze rodzina może to zrobić samodzielnie – jak również wyboru trumny, grobu i właściwego pogrzebu.

Różne usługi pogrzebowe

Wsparcie, jakie może czasem zaoferować zakład pogrzebowy, bywa naprawdę niebagatelne. Wyręczenie bliskich zmarłego w nieprzyjemnych obowiązkach, których mogą się obawiać bądź nie są w stanie zająć się nimi na spokojnie, znaczy bardzo dużo. Chodzi o np. przygotowanie ciała do złożenia w trumnie, umycie go, ubranie, umalowanie czy właściwe ułożenie. To pozornie zwykłe czynności, ale bez pomocy kogoś z zewnątrz nie zawsze byłyby możliwe do wykonania. Tak samo dzieje się podczas wyboru trumny – myślenie o tym bywa bolesne dla członka rodziny, a obcy, pracownik zakładu pogrzebowego, zrobi to w pełni profesjonalnie.

cmentarz

Jak z przyjacielem

Pomoc zakładu pogrzebowego nie zawsze jest czysto materialna. Niekiedy pracownicy wspierają bliskich zmarłego również duchowo, proponując mu wyciszenie się i znalezienie spokoju. Możliwa jest rozmowa z psychologiem, który pomoże pozbierać się po tragedii. Oczywiście trudno szukać tego typu usług w przeciętnych zakładach, zajmujących się głównie samymi pochówkami czy doborem trumien. Te nowocześniejsze umożliwiają nie tylko pomoc przy złożeniu ciała do grobu, ale mogą zaoferować indywidualną oprawę dźwiękową oraz odpowiednie dekoracje, pomóc w zaplanowaniu ceremonii i zorganizować stypę.

Dodaj komentarz