Pogrzeb świecki Zgierz wygląda bardzo podobnie do uroczystości wyznaniowej. Podstawową różnicą jest to, że pogrzeb humanistyczny wyróżnia się większym skupieniem na dokonaniach i życiu, jakie przeżył drugi człowiek, a nie na życiu wiecznym.
Kim jest mistrz ceremonii
Mistrz ceremonii to osoba, która odpowiada za przeprowadzenie uroczystości żałobnej. Jej zadaniem jest pożegnanie drugiego człowieka najpiękniejszymi słowami. Kiedy umiera ktoś bliski rodzina zawsze chce pożegnać go w sposób wyjątkowy. Dlatego tak ważne jest, aby osoba pełniąca tę funkcję wyróżniała się umiejętnością ubierania myśli w słowa, taktem, kulturą osobistą oraz erudycją. Istotne jest bowiem to, aby mistrz ceremonii ubrał w słowa wszystkie pasje, osiągnięcia i emocje jego rodziny związane z odejściem. W ten sposób pogrzeb świecki Zgierz odbędzie się w podniosłej atmosferze i z największym szacunkiem.
Uroczystość świecka – jak wygląda
W przypadku pogrzebów humanistycznych w Zgierzu nie odbywa się msza pogrzebowa. Rodzina z mistrzem ceremonii może natomiast spotkać się w sali pożegnań, w której zostanie odczytana mowa pogrzebowa. W niektórych przypadkach sama uroczystość humanistyczna Zgierz przenosi się od razu na cmentarz i to tam odczytywane są słowa pożegnania.
Oprawa pogrzebu świeckiego
Pogrzeb świecki w Zgierzu to czas pożegnania, w którego trakcie bliscy mogą ostatni raz oddać szacunek bliskiej sobie osobie. Pracownicy zakładu pogrzebowego Patora w Zgierzu zadbają o to, aby sala była odpowiednio przygotowana, a w trakcie uroczystości rozbrzmiały świeckie utwory żałobne. Do popularnych utworów żałobnych należą:
- Anna German – Człowieczy Los
- Nie żałuję – Edyta Geppert
- Sen o Warszawie – Cz. Niemen
- Do Ciebie Mamo – Violetta Villas
- Wiem, że nie wrócisz – Czesław Niemen
Pogrzeby humanistyczne wyróżniają się dużo większą dowolnością niż pogrzeb wyznaniowy. Nie ma tutaj bowiem sztywnego schematu a rodzina może wprowadzić trochę więcej indywidualnych elementów nawiązujących do pasji i zainteresowań zmarłego.