Jakiej pomocy oczekujemy od zakładu pogrzebowego?

Śmierć bliskiej osoby, niezależnie od tego, z jakiej przyczyny nadeszła, jest zazwyczaj dla nas ciosem. W najgorszych momentach członkowie rodziny muszą się zmierzyć z formalnościami, które nie mogą długo czekać. Jedną z takich rzeczy jest właśnie sam pogrzeb i jego przebieg. W jakich czynnościach otrzymamy wsparcie od zakładu pogrzebowego?

Nawet „twardo stąpające” osoby, w momencie utraty bliskiej im osoby, mają problem z odnalezieniem się w planowaniu pogrzebu. Często jesteśmy zbyt zrozpaczeni i przeważa w nas wiele emocji, co utrudnia logiczne postępowanie. Dlatego, w niektórych sprawach, zazwyczaj potrzebujemy pomocy ze strony zakładu pogrzebowego.

Nie jest się samemu w tej „podróży”

Organizowanie pogrzebu, a już, szczególnie kiedy ktoś robi to pierwszy raz, wydaje się skomplikowaną i pełną formalności drogą do przebycia. Na początku nie wiadomo zupełnie nic – co ze stypą, czy rodzina musi wypowiadać się na pogrzebie o zmarłym, skąd zamówić najlepszy wieniec…

W głowie same pytania i niestety zero odpowiedzi. Na szczęście coraz więcej firm zajmujących się pogrzebami oferuje pomocną dłoń w postaci całej gamy propozycji i kontaktów współpracujących z nimi jednostek.

Przebieg ceremonii i organizacja stypy

Najczęstszym problemem w tej kwestii są m.in. pożegnalne wypowiedzi bliskich i ciepłe słowa o zmarłej osobie. Emocje bardzo utrudniają nam ubrać żal i smutek w słowa, dlatego wsparciem w tej sytuacji jest dla nas prowadzący ceremonię, który porozmawia z członkami rodziny przed pogrzebem i zapyta o najprzyjemniejsze wspomnienia związane ze zmarłą osobą. Efektem tego będzie ubrane w piękne słowa wspomnienie o danej osobie w trakcie uroczystości, dzięki temu wydarzenie stanie się bardziej spersonalizowane.

Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany zakład pogrzebowy posiada własną salę, na których można wyprawić spotkanie po pożegnaniu się z bliską osobą. Jest to dużym ułatwieniem ze względu na szybszą organizację stypy.

Pogrzeb Z Trumną

Kremacja czy pochówek tradycyjny?

Jeden z trudniejszych wyborów, jaki dane jest podjąć rodzinie, jeśli zmarły nie podjął tej decyzji samodzielnie. Pojawiają się pytania, co ta osoba by wolała. Możemy zapytać przedstawicieli zakładu o zalety i wady obydwu form oraz wspólnie podjąć decyzję.

Wieńce i kwiaty – jakie i skąd wybrać?

Dobrym wyborem do estetycznego podkreślenia uroczystości pogrzebowych są dekoracje z naturalnych kwiatów. Wybór kwiaciarni w niemal każdej miejscowości jest naprawdę duży i nietrudno o problem z wytypowaniem najlepszego wykonawcy. Zakłady pogrzebowe często mają podpisaną współpracę z różnymi firmami florystycznymi, więc ten wybór zdecydowanie ułatwiają.

W tak niekomfortowych sytuacjach należy pamiętać, że firma, z której usług korzystamy, jest do naszej dyspozycji i jej głównym zadaniem jest przekształcenie tego niezbyt przyjemnego dnia w piękne wspomnienie i pełne empatii pożegnanie bliskiej nam osoby.

1 komentarz do “Jakiej pomocy oczekujemy od zakładu pogrzebowego?”

  1. Może to dziwne, ale my z rodzina mieliśmy skomplikowana sytuację bo rodzeństwo było zagranicą i uważało co chwile że wie wszystko lepiej. Całe szczęście firma Cerber, która nas obsługiwała była profesjonalna i pomimo notorycznych telefonów nie dali się wyprowadzić z równowagi i za to ich polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz