Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, czasem na chwilę, czasem na dłużej. Wiadomo, że los bywa przewrotny i możemy mieć do czynienia z różnymi sytuacjami w życiu.
Międzynarodowy transport zwłok to czynność która ze względu na swoją istotę prawną, musi być wykonywana przez instytucje o odpowiednie zezwolenia i licencje, nie tylko ze względu na aspekty prawne ale również sanitarne całego przedsięwzięcia.
Ten żmudny proces nie musi jednak spędzać snu z powiek Rodzinie pogrążonej w żałobie, ponieważ można zlecić wszystko odpowiednim zakładom pogrzebowym działającym międzynarodowo. Można je znaleźć tutaj.
Sprowadzanie zwłok
Sprowadzenie zwłok na Ukrainę należy rozpocząć od wypełnienia formalności na terenie Polski. Jeśli zmarły był w Polsce turystycznie i wykupił odpowiednie ubezpieczenie, może się okazać, że obejmuje ono również transport zwłok, co na pewno zdejmie ogromny ciężar z rodziny zmarłego.W każdym innym przypadku niestety rodzina musi się zająć sprawą transportu.
Istotne dokumenty
Wśród dokumentów, które należy uzyskać znajdują się przede wszystkim akt zgonu oraz zaświadczenie, że śmierć nie miała związku z chorobami zakaźnymi. Po uzyskaniu tych dokumentów, członek najbliższej rodziny powinien udać się do starostwa lub prezydenta miasta, na którego terenie znajdują się zwłoki i wypełnić odpowiedni wniosek – w którym musi znajdować się również miejsce pochówku na Ukrainie oraz środek transportu, który zostanie wykorzystany do przewiezienia zwłok – co ważne, absolutnie nie może to być pojazd prywatny. Konieczne jest również uzyskanie zgody konsula Ukrainy i przetłumaczenie go na język polski.
Transport zwłok na Ukrainę
Po złożeniu odpowiednich zaświadczeń i uzyskaniu zgody, rodzina ma 3 dni na przetransportowanie zwłok. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że zarówno trumna jak i samochód muszą być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. A pogrzeb powinien odbyć się niezwłocznie po dostarczeniu zwłok na miejsce, bez uprzedniego otwierania trumny.