Jak pożegnać zmarłego przed pogrzebem?

Śmierć to zawsze trudny dla nas temat. Szczególnie jeśli dotyczy bliskiej nam osoby – rodziny, przyjaciół, ważnych osób w naszym życiu. Niestety trzeba się z nią pogodzić, uporać się z trudnymi emocjami, a przecież jednocześnie musimy załatwiać wszelkie sprawy związane z pogrzebem. Rodzi się w tym momencie zasadnicze pytanie, jak pożegnać godnie zmarłego przed pogrzebem?

Ostatnia Posługa

Dlaczego jest to takie ważne? Otóż każdy z nas zapewne jest w stanie wyobrazić sobie uczucia i emocje, jakie targają osobami, które zostały na ziemi. Mieszanina lęku, pustki, zniechęcenia i żalu, a czasem nawet i ulgi, jeśli bliska osoba bardzo cierpiała w ostatnich dniach. Te trudne emocje są całkowicie zrozumiałe i naturalne. Z ich powodu w sercu każdego budzi się potrzeba pozostania przy zmarłej osobie aż do ostatniej chwili na ziemi, pozostania w spokoju i szacunku. Niestety pojawia się konieczność organizacji pogrzebu, zdecydowanie o rodzaju pochówku, załatwienia wszelkich formalności, odczytywanie testamentu, czasem ciężkie rozmowy z krewnymi. W toku tych wszelkich obowiązków zapominamy nieraz o najważniejszej osobie – o zmarłym, którego po raz ostatni już możemy pożegnać.

Jak pożegnać zmarłego z godnością?

W jaki zatem sposób możemy pogodzić wszelkie urzędnicze formalności z godnym pochówkiem? Przede wszystkim należy wybrać porządny, znający się na rzeczy zakład pogrzebowy, który pomoże szybko i łatwo załatwić niezbędne dokumenty. W Warszawie takie usługi pogrzebowe świadczy zakład pogrzebowy Heron. Szczycimy się właśnie tym, że w tych trudnych chwilach cechą naszego zakładu pogrzebowego jest właśnie jak największe odciążenie naszego klienta z wszelkich formalności.

Rodzaje godnego pochówku

Nasz zakład pogrzebowy dba także o to, aby pochówek był godny i umożliwiał żałobnikom ostatnie pożegnanie z ukochaną osobą. Rodzaj ostatniego pożegnania uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju pochówku. Jeśli zmarły za życia wyraził życzenie spocząć w ziemi, oferujemy prywatną kaplica, w której można wystawić trumnę. Dzięki tej możliwości można ten ostatni raz spojrzeć na kochaną twarz drogiej nam osoby oraz zapamiętać ją, co później jest naprawdę bardzo istotne.

Oczywiście nasz zakład pogrzebowy umożliwia różne formy czasowe pożegnania przy otwartej trumnie. Zwyczajowo trumna wystawiana jest do kaplicy i otwierana na kilka godzin przed pogrzebem, jednak na życzenie rodzina można także zadbać o na przykład całonocne czuwanie przy zmarłym.

W przypadku zaś decyzji o poddaniu ciała kremacji takie ostatnie pożegnanie organizowane jest oczywiście przed kremacją. Ciało znajduje się wówczas w drewnianej trumnie. Po ostatnim pożegnaniu wnoszone jest ono do krematorium należącego do naszego zakładu pogrzebowego.

Moment ostatniego pożegnania – ważny i niezapomniany

Oczywiście jest to trudny moment i trudna decyzja o tym, aby spojrzeć ten ostatni raz na bliską osobę. Jednak miejmy na uwadze, że w ten sposób oddajemy naszym ukochanemu właśnie ostatnią, najważniejszą posługę – godzimy się z jego śmiercią, ale w sercu zachowujemy jego obraz oraz pamięć o jego dobroci i wspólnie spędzonych chwilach.

2 komentarze do “Jak pożegnać zmarłego przed pogrzebem?”

Dodaj komentarz